Relacja z pobytu w Tetarze - Aktualności - Przechlewo24
	
	
	
	
	
	
	
		
	
		
		
			
		
	
	
	
	
	
		

Relacja z pobytu w Tetarze

Wyświetleń: 2092 | Data dodania: 9/12/2015 14:23:47

Przechlewo

.

W poniedziałek 23listopada, w gronie około 30 osób z Przechlewa,  miałam  przyjemność  znalezienia się  na widowni  Teatru Muzycznego w Gdyni.  Na Dużej Scenie tego teatru,  z widownią na 1070 osób –wypełnioną po brzegi,  warszawski Teatr Kwadrat gościnnie wystawiał sztukę N. Simona „ Przez park na bosaka” z Martą Żmudą Trzebiatowską i Kamilem Kulą w rolach głównych.

      Bardzo kibicuję aktorskiej karierze Marty  i z lokalnego patriotyzmu i z sympatii dawno powziętej do dziewczynki, która przychodziła do naszej małej księgarni. Grzecznie, poważnie i rzeczowo dopytywała o dodatkowe wydawnictwa do podręczników i wyraźną radość sprawiał jej zakup nieobowiązkowych zbiorów zadań, ćwiczeń i słowników.

Już wtedy czułam, że ta drobna, ambitna i pracowita  osóbka zajdzie wysoko. 

      Przez niemal dwie godziny spektaklu,  Marta żywiołowo, głośno i z wielkim entuzjazmem przekonuje swego scenicznego męża,  matkę, no  i oczywiście nas -widzów, że nieważne są drobne, życiowe niedogodności, a do  innych od nas ludzi i ich zwyczajów, nie należy z góry nastawiać się wrogo, bo nieoczekiwanie, mogą nas zaskoczyć bardzo pozytywnie. I choć grana  sztuka jest komedią, to jej przesłanie jest całkiem poważne , a główna aktorka – nasza krajanka ,bardzo w swej roli przekonująca. Jeśli nawet nie wszyscy podzielają  poglądy jej bohaterki, to  budzi ogromną sympatię.

       Pan Kamil Kula, sceniczny i nie udawajmy, że nie wiemy- prywatnie,  mąż pani Marty, doskonale dotrzymywał kroku żonie i był równie autentycznym „sztywniakiem”, jak ona radosną „luzaczką”.

W końcowej scenie , gdy rano wraca do domu, przemarznięty po nocnym bieganiu zimą w parku na bosaka, by udowodnić, że dla niej gotów jest na szaleństwa, których ona oczekuje ,pan Kula dokonał takich ekwilibrystycznych łamańców na  swoich długaśnych nogach , że zaśmiewająca się widownia nagrodziła go rzęsistymi brawami.  Mnie, natychmiast przypomniało się „Ministerstwo głupich kroków”  Monthy Pythona i słowo daję, że pan Kula nie był gorszy od swoich angielskich kolegów, którymi tak zachwyca się świat.

      W spektaklu grali też starsi, od dawna cieszący się sławą aktorzy- Ewa Ziętek i  Marek Siudym.   Kunszt  tych mistrzów  wywoływał spontaniczne oklaski niemal po każdej, odegranej przez nich scenie.

      Sporą część naszej grupy, stanowiła przechlewska rodzina młodej aktorskiej pary. W hallu hotelu stojącego  tuż obok teatru, po spektaklu,  rodzice Marty - p. p. Ewa i Andrzej Żmuda Trzebiatowscy zaprosili  nas na spotkanie z nimi. Młodzi po  uściskach z rodziną, także i nam serdecznie uścisnęli dłonie i ciepło popatrzyli w oczy. Mnie, szczególnie ujął widok p. Kamila, który z wyraźnie szczerą sympatią witał mamę swej żony i obdarował ją kwiatami.  Ja, też teściowa, pomyślałam z leciutką nutką zazdrości: - ależ się pani Ewie fajny zięć trafił!                                                         Potem, para cierpliwie pozowała do pojedynczych  sweet  foci i zdjęć grupowych, choć byli przecież po dwóch spektaklach.

Marta szczuplutka, bez makijażu i gwiazdorskiego stroju jest piękna niemniej niż na wystudiowanych filmowych fotosach, a jej mąż - „na żywo” znacznie przystojniejszy niż Szczepan z „Na dobre i na złe”.

Wszystkim, którzy teraz złośliwie mówią: - oj, wielkie rzeczy! - i uważają wyrażane przeze mnie emocje za przesadne- chcę powiedzieć, że naprawdę czuje się coś szczególnego w sytuacji  gdy Ci, którzy przed godziną byli z podziwem oklaskiwani przez wielkie ludzkie zbiorowisko, stoją teraz przy nas i indywidualnie okazują nam sympatię. Życzę takich doznań wszystkim.

Organizatorom wyjazdu dziękuję za ten wyjątkowy wieczór.

                                                                                 Urszula Kamińska

Podziel się

panel użytkownika

Login

Hasło
Zapomniałem hasła | Rejestracja

średnie kursy walut (2018-11-14)

1CHF3,77470,3%
1SEK0,4180,41%
1EUR4,29540,09%
1DKK0,57570,09%
1USD3,81140,4%
1GBP4,94240,2%

masz sugestię?

Napisz do nas!